Gra w darta, potocznie nazywanego lotkami, to rodzaj rozgrywki, cieszącej się ogromną popularnością na całym świecie. Świadczy o tym na przykład fakt, że jest to zarówno profesjonalny sport o określonych i ściśle wystandaryzowanych zasadach, jak i uwielbiany sposób spędzania wolnego czasu, praktykowany przez amatorów ceniących sobie łączenie świetnej zabawy ze zdrową rywalizacją. W końcu trafianie lotką do tarczy z odpowiedniej odległości jest zarazem angażujące i ekscytujące. Osoby początkujące, które dopiero zapoznają się z regułami gry i tajnikami sukcesu w tym wymagającym precyzji starciu, zazwyczaj potrzebują wsparcia w doborze odpowiednich akcesoriów. Zwłaszcza że zarówno w przypadku lotek, jak i tarczy nie ma mowy o przypadkowości. Zastanawiacie się Państwo, jakie lotki do darta na początek okażą się najlepsze? Zapraszamy do lektury wpisu poświęconego temu zagadnieniu!

Na czym polega gra w darta?

Aby dobrać odpowiednie elementy wyposażenia do własnych potrzeb i indywidualnych preferencji, warto na początku poznać podstawowe zasady gry w darta. Rozgrywkę rozpoczynają rzuty wprowadzające – wówczas wszystkim uczestnikom zależy na zdobyciu jak największej liczby punktów, które następnie są odliczane od puli wyjściowej. Chodzi o to, aby jak najszybciej zbliżyć wartość do zera – punkty nie są bowiem sumowane, ale odejmowane od wspomnianej wartości początkowej, która zazwyczaj wynosi 301 lub 501 punktów. Tarczę do gry w darta tworzy 20 pól o rozpiętości numerycznej 1-20, należących do sektorów double oraz triple, podwójnie lub potrójnie punktowanych. Rundę lub mecz uznaje się za wygrane, gdy wyzerowaniu punktów towarzyszy ostatni rzut skierowany w podwójnie punktowane pole, czyli double. Trafienie w pole należące do sektora triple, które potraja liczbę punktów, nie kończy rozgrywki. Dlaczego profesjonalni gracze podczas zbijania licznika celują w potrójną dwudziestkę a nie środek tarczy? Odpowiedź jest prosta, czerwony środek tarczy to pole punktowane 2 x 25pkt co daje łącznie 50pkt, jest też o wiele trudniejsze od trafienia 3 x 20pkt. Jak widać, wiele zależy od skupienia, poziomu umiejętności i precyzji. Szczęściu można jednak dopomóc, zaopatrując się w odpowiednie lotki do darta.

Lotki do darta – z czego się składają?

Specyfika darta sprawia, że w tej grze liczą się technika, pozycja i dokładność – aspekty przekładające się na celność poszczególnych rzutów, a w konsekwencji wygraną. Każdy z nich można wyćwiczyć i stale doskonalić, powoli osiągając perfekcję i czerpiąc maksimum radości z gry, a jednocześnie odnosząc sukcesy. Żeby jednak było to możliwe, niezbędne okazują się odpowiednie akcesoria, w tym przede wszystkim lotki do darta. Jakie kupić, aby uczynić grę nie tylko przyjemną, ale również kończącą się sukcesem? Warto wiedzieć, że nie stanowią one jednego, nierozłącznego akcesorium, które zawsze nabywa się w całości. Każda lotka do darta składa się bowiem z kilku części. Można je kupować zarówno w gotowej postaci w zestawach po kilka sztuk, jak i kompletować samodzielne z elementów, które są następujące:

grot – ostra końcówka, dzięki której lotka po wykonanym rzucie wbija się i trzyma w tarczy;

barrel - najważniejszy element, pomiędzy grotem a pozostałą częścią lotki, warto skupić się na dobrze dopasowanym kształcie i gripie do naszego chwytu; 

shaft – część łącząca barrel z piórkiem;

piórko – ułatwia wprawienie lotki w ruch i ukierunkowany lot do tarczy.

Zatem jak dobrać lotki do darta na początek, aby stanowiły wsparcie w doskonaleniu umiejętności i osiąganiu coraz dokładniej sprecyzowanych celów? Podpowiadamy Państwu, na co powinni zwrócić uwagę początkujący gracze, dokonując wyboru oraz jaka waga lotek do darta będzie optymalna.

Lotki do darta a umiejętności graczy

Kiedy wiadomo już, z czego się składają, czas na to, by dobrać lotki do darta, kierując się kilkoma ważnymi właściwościami tych akcesoriów. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie lotki do darta okażą się idealne. Wiele zależy bowiem od indywidualnych preferencji i własnych upodobań, które bywają naprawdę odmienne. Są jednak pewne aspekty, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza będąc początkującym graczem. Przede wszystkim powinny być wykonane z takiego materiału, który jest trwały i wykazuje się dużą odpornością na uszkodzenia. Większość tańszych modeli posiada barrel wykonany z miedzi, w przypadku droższych, bardziej profesjonalnych stosuje się wolfram. Oprócz tego liczy się wyważenie oraz dopasowanie lotki do dłoni – chwyt powinien być pewny i wygodny, a lot właściwie ukierunkowany. Wszystkie te aspekty przełożą się na precyzję oddawanego rzutu. Jaka waga lotek do darta ułatwi rozpoczęcie przygody z tą dyscypliną? Początkujący gracze preferują zazwyczaj warianty w przedziale 22-24 gramy, które należą do najpopularniejszych wśród zawodników. Osobiste preferencje decydują o przesiadce na cięższe lub rzadziej bardzo lekkie modele 18-20g. 

Jakie lotki na start?

Gdy klienci zadają nam takie pytanie, zawsze polecamy lotki Red Dragon Javelin. Jeden z tańszych modeli biorąc pod uwagę, że barrel jest wykonany z wolframu. Lotki posiadają prostą konstrukcję i przyjemny grip. Warto próbować różnych modeli o innym kształcie/wadze. W razie wątpliwości warto poprosić o pomoc doświadczonego gracza lub ekspertów. Służymy fachową poradą i wsparciem. Życzymy Państwu powodzenia w rozwijaniu pasji do gry w darta!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do ulubionych