Gra w darta, potocznie nazywanego lotkami, to rodzaj rozgrywki, cieszącej się ogromną popularnością na całym świecie. Świadczy o tym na przykład fakt, że jest to zarówno profesjonalny sport o określonych i ściśle wystandaryzowanych zasadach, jak i uwielbiany sposób spędzania wolnego czasu, praktykowany przez amatorów ceniących sobie łączenie świetnej zabawy ze zdrową rywalizacją. W końcu trafianie lotką do tarczy z odpowiedniej odległości jest zarazem angażujące i ekscytujące. Osoby początkujące, które dopiero zapoznają się z regułami gry i tajnikami sukcesu w tym wymagającym precyzji starciu, zazwyczaj potrzebują wsparcia w doborze odpowiednich akcesoriów. Zwłaszcza że zarówno w przypadku lotek, jak i tarczy nie ma mowy o przypadkowości. Zastanawiacie się Państwo, jakie lotki do darta na początek okażą się najlepsze? Zapraszamy do lektury wpisu poświęconego temu zagadnieniu!

Lotki do darta – z czego się składają?

Lotki do darta składają się z kilku części: 

  • grot – ostra końcówka, dzięki której lotka po wykonanym rzucie wbija się i trzyma w tarczy;

  • barrel - najważniejszy element, pomiędzy grotem a pozostałą częścią lotki, warto skupić się na dobrze dopasowanym kształcie i gripie do naszego chwytu; 

  • shaft – część łącząca barrel z piórkiem;

  • piórko – ułatwia wprawienie lotki w ruch i ukierunkowany lot do tarczy.

Dlaczego barrel jest najważniejszy?

Wybór lotek i części jest bardzo szeroki. Kupując lotki najważniejszym elementem jest barrel. Dlaczego?

Shafty i piórka możesz wymieniać kiedy tylko chcesz w kilka sekund. Wolisz dłuższe shafty? Zakładasz takie w rozmiarze medium. Inny kształt piórek? Żaden problem. Gwint w barrelu jest ustandaryzowany. Możesz wkręcić shafty innego producenta do barrela Winmau. Daje to mnóstwo możliwości, każda zmiana zmienia charakterystykę lotu. 

Groty również można wymieniać. Tutaj jednak producenci korzystają z różnych technik. np. w lotkach Winmau będziesz potrzebować specjalnego narzędzia (grot jest wciskany) a w lotkach Target z systemem Swiss Point będziesz mógł wykręcić groty z pomocą klucza dodawanego do zestawu. Wybór grotów jest również bardzo szeroki. 

Barrel to najważniejszy element, będziesz wymieniał wszystkie części czy to z powodu uszkodzenia czy z chęci spróbowania dłuższych grotów. 

Najważniejsze cechy barreli

  • Materiał wykonania - tańsze lotki wykonane są z mosiądzu, droższe z wolframu 
  • Kształt - mnóstwo możliwości od prostych z lekkimi żłobieniami do takich o bardzo nieregularnym kształcie średnicy
  • Grip - gwarantujący przyczepność lub wręcz przeciwnie, w zależności od preferencji zawodnik 
  • Waga - od 18 do nawet 32g

Jakie lotki na start?

Bardzo ciężkie pytanie! Na przestrzeni czasu każdemu graczowi przypadnie do gustu co innego. Widać to po czołówce zawodników na świecie, gdzie każdy korzysta z całkowicie innych rozwiązań. Z naszej strony zawsze polecamy - lotki wolframowe z prostym barrelem to dobry punkt startowy.  Grać, testować różne barrele, shafty, piórka, groty i powoli kreować sobie idealny zestaw. Na początku nie warto kupować najdroższych, najwyższych modeli. Proponujemy zacząć od najniższej półki cenowej wśród lotek wolframowych, możesz jednak również próbować tańszych mosiężnych modeli. Warto zapisać się na lokalny turniej darta i potestować lotki innych graczy.  

Z konkretnych modeli polecamy: 

Jaką wagę lotek wybrać na początek? Lotki dla początkujących.

Jaka waga lotek do darta ułatwi rozpoczęcie przygody z tą dyscypliną? Początkujący gracze preferują zazwyczaj warianty w przedziale 22-24 gramy, które należą do najpopularniejszych wśród zawodników. Osobiste preferencje decydują o przesiadce na cięższe lub rzadziej bardzo lekkie modele 18-20g. 

Podsumowanie

Lotki to kwestia bardzo indywidualna. Minie trochę czasu zanim znajdziesz idealne dla siebie. Warto próbować różnych modeli o innym kształcie/wadze. W razie wątpliwości warto poprosić o pomoc doświadczonego gracza lub ekspertów. Służymy fachową poradą i wsparciem. Życzymy Państwu powodzenia w rozwijaniu pasji do gry w darta!

Zachęcamy do zakupów na naszej stronie:

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do ulubionych