Dart to sport, w którym gracze rzucają lotkami w specjalną tarczę podzieloną na sektory o różnej wartości punktowej. Pomimo swojego prostego założenia, gra wymaga od zawodnika skupienia, precyzji i stałego doskonalenia techniki. Z jakich elementów powinien składać się zestaw dla początkującego gracza? Podpowiadamy!

Rosnąca popularność darta

Dawniej dart był popularnym sposobem spędzania wolnego czasu w angielskich pubach. Jednak wraz z upływem lat, sport ten zyskiwał na znaczeniu, ewoluując z lokalnej rozrywki w dyscyplinę sportową o międzynarodowym zasięgu. W ostatnich latach dart zdobył niesamowitą popularność. Przyczyniły się do tego między innymi turnieje, transmisje telewizyjne i dostępność sportu dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Coraz więcej osób odkrywa fascynujący świat darta, ciesząc się zarówno rywalizacją, jak i towarzyskim aspektem gry.

Podstawowe elementy zestawu do gry w darta

Zestaw dla początkującego gracza powinien być przede wszystkim funkcjonalny i dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby rozpoczynającej przygodę z dartem. Z czasem, w miarę rozwoju umiejętności i poznania własnych preferencji, zawodnik może dokupować lub wymieniać poszczególne akcesoria. Najważniejsze są lotki oraz tarcza. Każdy z tych elementów odgrywa kluczową rolę w grze w darta i wpływa na doświadczenie gracza. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość i specyfikację wszystkich części podczas zakupu. Na rynku dostępne są również gotowe zestawy akcesoriów, które najczęściej zawierają piórkashaftyostrzałkę, linie rzutów czy np. dziurkacz do piórek. Nie można zapomnieć także o osłonie ścianymacie podłogowej, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo podczas gry. 

Lotki dla początkujących

Lotki są kluczowym elementem darta. Wpływają bowiem na tor lotu, stabilność oraz precyzję. Początkującym graczom wybór odpowiedniego wyposażenia może znacząco pomóc w nauce i doskonaleniu techniki rzutu. Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim materiał. Najważniejszym elementem lotki jest zdecydowanie barrel w którym umieszczony jest grot. Barrele dzielimy na te wykonane z miedzi i droższe wykonane z wolframu. Początkujący gracze zazwyczaj wybierają lotki miedziane, w stosunkowo niskiej cenie można testować różne kształty barrela czy wagę.

Jakie lotki do darta na start? Zawsze polecamy zainwestować trochę więcej i zakupić jedne z tańszych modeli wykonanych z wolframu np. Red Dragon Javelin. Prosty barrel, dobry grip pozwala na doskonałe wrażenia podczas gry zarówno dla początkujących jak i średniozaawansowanych graczy. Większość graczy wybiera wagę 22 lub 24g. 

 


Wybór odpowiedniej tarczy

Tarcza ma bezpośredni wpływ na jakość gry oraz ogólne doświadczenie gracza, dlatego jej wybór jest niezwykle istotny. Najczęściej jest wykonana z sizalu, czyli twardego i wytrzymałego włókna z agawy. Wysokiej jakości produkt ma wyraźne i dokładne segmentacje, co ułatwia celowanie i obliczanie punktacji. Profesjonalne tarcze są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby minimalizować hałas podczas wbijania się lotki. Z kolei tańsze modele mogą generować nieco głośniejsze dźwięki, co niektórym graczom może przeszkadzać. Ostatecznie budżet jest istotnym czynnikiem podczas zakupu. Choć wartość profesjonalnej tarczy sizalowej może być wyższa, trwałość i jakość gry, którą oferuje, sprawiają, że jest warta inwestycji. 

Jaka tarcza do darta na start? Zdecydowanie model Winmau Blade 6. Świetna jakość wykonania, niezwykle trwała. W porównaniu do tańszych modeli najważniejszą różnicą jest wykonanie tzw. pająka czyli układu drutów oddzielające pola z punktami. Bardzo cienkie, zaostrzone pod kątem 60 stopni. W tańszych modelach np. Diamond Plus czy SFB często zdarza się sytuacja, gdzie lotka uderza centralnie w drut, odbija się i uderza o podłogę. 

 

Sprzęt do darta dla początkujących

Wybór odpowiedniego sprzętu do darta jest kluczowy dla każdego, kto zaczyna swoją przygodę z tą dyscypliną. Choć początkujący gracze mogą czuć się przytłoczeni mnogością dostępnych opcji, warto skoncentrować się na kilku podstawowych elementach. Kluczowy jest wybór sprzętu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i budżetu. W miarę zdobywania doświadczenia i rozwijania umiejętności, można stopniowo zmieniać i rozszerzać swój zestaw o kolejne akcesoria. Warto jednak pamiętać, że w darcie najważniejsza jest przyjemność z gry, a odpowiedni sprzęt jest jedynie narzędziem, które pomaga w osiągnięciu określonego celu.

 

Najlepszy zestaw na start według nas:

1. Tarcza Winmau Blade 6
2. Lotki Red Dragon Javelin
3. Opona Ochronna Winmau
4. Linia rzutów Winmau Oche

 

Sprawdź także: 

Z jakiej odległości gra się w darta? 

Jak wybrać lotki do darta?

Jaką tarczę do darta wybrać?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do ulubionych